Wskazania do terapii pijawkami
to umiejętność dobrania efektu działania związków ślinowych do objawów chorobowych. Związki gruczołów ślinowych pijawek wykazują silne działanie przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne, fibrynolityczne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne ( co zostało potwierdzone w wielu opracowaniach naukowych).
Pijawka nie jest panaceum na wszystkie choroby , ale istnieje wiele schorzeń i objawów chorobowych, w których zastosowanie pijawek miało korzystny wpływ leczniczy:
Choroby naczyniowe - choroba niedokrwienna serca, stan przed i po zawale mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, migrena, żylaki kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia troficzne, zastój w naczyniach limfatycznych, miażdżyca tętnic (początkowe stadium).
Choroby układu ruchu – choroba reumatyczna, choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów, przykurcze w zakresie kończyn i stawów, krwiaki pourazowe.
Choroby neurologiczne - niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, objawy wstrząśnienia i stłuczenia mózgu, choroba Parkinsona i Alzheimera, neuralgia nerwu twarzowego i trójdzielnego, encefalopatia nadciśnieniowa.
Choroby dermatologiczne – łuszczyca, zapalenie skóry i tkanki podskórnej w wielu chorobach , alergie skórne, krwiaki podskórne.
Choroby przewodu pokarmowego - hemoroidy, zapalenie okrężnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, przewlekłe zapalenie wątroby, zapalenie trzustki.
Oftalmologia - proces zapalny dróg naczyniowych oka, jaskra, krwiaki pourazowe gałki ocznej.
Choroby stomatologiczne - zapalenie dziąseł, krwiaki w zakresie jamy ustnej, zapalenie ślinianek.
Chirurgia i chirurgia plastyczna - amputacje i replantacje, krwiaki i obrzęki pourazowe, zakrzepica pooperacyjna tętnicza i żylna, zapalenie tkanki podskórnej, zakrzepowe zapalenie żył, zespoły uciskowe nerwów obwodowych.
Przeciwwskazania do terapii pijawkami
1. Hemofilia
2. Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych (antykoagulantów)
3. Anemia
4. Stan po krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego
5. Ostre stany infekcyjne
6. Ciężka alergia
7. Ciąża
8. Miażdżycowe krytyczne niedokrwienie kończyn
9. Skazy krwotoczne
10. Zakrzepica żył głębokich
11. Skrajne wyniszczenia organizmu
12. Pacjent pod wpływem alkoholu lub narkotyków
13. Ciężkie stadia chorób np. marskość wątroby, HIV, ciężkanie wydolność nerek, zapalenie płuc
14. Chorzy nieprzytomni
15. Dzieci tylko w wyjątkowych przypadkach
16. Nowotwory skóry.
Zalecenia po terapii pijawkami
- Opatrunek zdjąć po ok. 12 godzinach. Gdyby krew przesiąkała przez plaster dokleić następną warstwę gazy lub przykleić np. podpaskę. Nie zaglądać i nie zdejmować opatrunku, żeby nie zainfekować ranek.
- Po zdjęciu opatrunku jeżeli nie ma krwawienia można umyć miejsce wodą z mydłem i albo zakleić plastrem w celu zapobiegnięcia zdrapania strupów lub zostawić bez zaopatrzenia.
- Jeżeli z którejś ranki sączy się krew należy wykonać opatrunek.
- Starać się nie drapać ranek(będą swędziały). Można posmarować Fenistilem w żelu, Tribioticiem, Sudokremem. Można zażyć wapno z wit. C.
- Na następny dzień po zabiegu nie należy wykonywać ciężkich prac. Może pobolewać głowa i możemy czuć się osłabieni. Jest to normalna reakcja organizmu na hirudozwiązki.
- Za to na trzeci dzień powinniśmy poczuć przypływ energii i dobrego nastroju.
- W razie pytań lub wątpliwości należy zadzwonić do hirudoterapeuty.