Hirudoterapia

Terapia pijawkami lekarskimi - samoleczenie organizmu

Hirudoterapia - leczenie pijawkami

Nazwa hirudoterapia pochodzi od łacińskiej nazwy pijawki hirudinea. Jest to terapia znana od czasów starożytnego Egiptu. Obecnie przeżywa renesans.
W USA, Francji i Niemczech seanse pijawkami są refundowane przez Kasy Chorych.
W Polsce do terapii najczęściej są zastosowane pijawka Hirudo medicinalis (sklasyfikowana w 1758 r.), Hirudo verbana (sklasyfikowana 1820r.) oraz Hirudo orientalis (sklasyfikowana w 2005r.).
Pijawki należą do typu pierścienic, gromady siodełkowców, prowadzą pasożytniczy lub drapieżny tryb życia. Większość z nich to zwierzęta wodne. Posiadają podłużne, walcowate ciało zaopatrzone w jedną lub dwie przyssawki. Substancje wydzielnicze gruczołów ślinowych pijawki zwane są potocznie hirudozwiązkami. Aktualnie stwierdzono, że jest ich około 115, ale zidentyfikowano i opracowano naukowo tylko połowę. Poznanie związków znajdujących się w gruczołach ślinowych i sposobu ich działania otwiera potężne możliwości terapeutyczne. Dzięki hirudozwiązkom pijawka uważana jest za żywe, miniaturowe laboratorium farmakologiczne.

Niektóre związki produkowane przez pijawki:

1. HIRUDYNA – to najbardziej znany produkt pijawki i jednocześnie najlepszy produkt przeciwzakrzepowy
2. ANTYELASTAZA - spowalnia proces starzenia się skóry
3. EGLINA - silny środek p/zapalny i aktywny antyutleniacz
4. HEMENTYNA - zapobiega krzepnięciu krwi oraz rozkłada istniejące już skrzepy
5. DESTABILAZA - utrzymuje w dobrym stanie naczynia krwionośne oraz reguluje poziom cukru
6. HIALURONIDAZA - jest silnym antybiotykiem

Pijawka nie jest panaceum na wszystkie choroby ale skutecznie leczy: hemoroidy, nadciśnienie, impotencje, choroby skóry, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, trudno gojące się rany, bóle stawów, rwę kulszową, zapalenie korzonków nerwowych, krwiaki, zakrzepy i inne. Używana w kosmetologii - kuracje odmładzające.

Certyfikaty jakości i bezpieczeństwa

Pijawki używane do terapii pochodzą z BIOFARMY MEDYCZNEJ BIO-GEN Sp. z o.o. z Namysłowa.
Terapie pijawkami lekarskimi wykonują certyfikowani hirudoterapeuci: mgr Ewa Wojciechowska (posiadająca certfikat od 2010r.) oraz mgr inż. Jacek Radom.


hirudoterapia warszawaPliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.